İş Başa Düştü

Kıbrıs Türk Esnaf ve Sanatkarlar Derneği, (KTEZO) Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamasında 'Bir gün meclis başkanlığı sorun oluyor, bir gün hükümet, bir gün üst kurulun aldığı kararlar… Bir gün parti içi kavgalar, bir gün de seçim kavgaları. Sonu yok, sonun geleceği de yok.' dedi.

PAYLAŞ

Kıbrıs Türk Esnaf ve Sanatkarlar Derneği, (KTEZO) Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamasında “Bir gün meclis başkanlığı sorun oluyor, bir gün hükümet, bir gün üst kurulun aldığı kararlar… Bir gün parti içi kavgalar, bir gün de seçim kavgaları. Sonu yok, sonun geleceği de yok.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şöyle:

Statükonun bütün faturaları çalışana, ustaya, esnafa çıkarılmış, iğneden ipliğe yapılan zamlarla soyulup soğana çevrilmiş, ezim ezim edilmiş olduğu halde, neler neler tartışılıyor memlekette… Haftalardır bütün her şey, yapılan açıklamalar, ileri geri adımlar, sanki var olan gündemin üzerine örtü atmak için yapılıyor. Bilerek veya bilmeyerek yapılan gerçekten bu.

Bir gün meclis başkanlığı sorun oluyor, bir gün hükümet, bir gün üst kurulun aldığı kararlar… Bir gün parti içi kavgalar, bir gün de seçim kavgaları… Sonu yok, sonun geleceği de yok.

Siyaset kurumunun toplumdan koptuğu artık çok açık. Nelerin olup bittiğini anlayabilmiş olsa, en önemlisi ülkede yaşananları hissetse, gerçek sorunun bir parçası olsa, bu kadar çok atışma, sataşma, makam yarışı, çelişkili kararlar sokağa dökülür müydü? Herkesin gözü önünde normalmiş gibi karar üstüne karar alınır, bu kadar çok gürültü kirliliği yaratılır mıydı?

Var olan mevcut yapı; statüko, halka o kadar çok yabancılaşmış ki halen daha çalışanları, ustaları, esnafı vergilendirmeye devam ederek kendini üretme, besleme derdinde. Bu alışkanlığından bir türlü vazgeçemiyor. Gerek borç gerekse hibe yolu ile TC’den gelen tüm kaynaklarla birlikte, yerel kaynakları da üzerine ilave ederek kendisini beslemek için çarçur eden statüko, aslında kurşunu kendi ayağına da sıkmış oldu. Şimdi gördüğümüz sadece çırpınmadır. O kadar çok çıkan gürültünün nedeni de sadece budur.

Her birimizin alın teri, vergisi olan bütçeyi kendi geleceği için yiyip bitirdiğinden dolayı, doğru dürüst ne kapanma ne de açılma kararı alabiliyor.

Emeği, alın teri ile geçimini sağlayanlar, işsizler için eli kolu bağlı kalan bugünkü yapı, son aldığı kararla “çalışın ve bütçe için bizi de ödeyin” mesajı verdi. Gelip gelebildiği nokta bu…

Salgının devam etmiş olmasından dolayı binlerce işyerinin kapandığı, on binlerce işsizin ortaya çıktığı biliniyor. Buna rağmen, “ödemeye devam edin” deniyor. Nasıl kötü bir niyettir bu?

Yönetebilmekten çıkmanın sonucundan başka bir şey yok ortada.

Bir makam doldurulamıyorsa, bir makamın gereklilikleri yerine getirilemiyorsa ve bunun sonucu olarak da iş yapma kapasitesi yitirilmişse, daha da önemlisi sorunu çözecek, çözebilecek olanın bizler olduğu kültürü ortadan kalkmışsa, buraya kadar demekten başka geriye söylenebilecek bir şey kalmıyor.

İş başa düştü! Sorunları yaşayanların, sorunlara sahip çıkmasından başka yol görünmüyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN