Malatya Yalvaç Usta'ya Ağlıyor

Ahilik Onur Ödülü sahibi fotoğraf makinelerini tamir eden ustası olması yanında tarihi araştırmalarıyla Malatya kültürüne önemli katkı sağlayan gazeteci yazar Celal Yalvaç 87 yaşında hayatını kaybetti.

 

Bir süredir Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören 87 yaşındaki Celal Yalvaç  hayatını kaybetti, Celal Yalvaç’ın cenazesi, Şehir Mezarlığı’nda ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazından ardından defnedildi.

Cenaze namazına Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yanı sıra çok sayıda esnaf ve sanatkar, kurum  kuruluş ve STK  temsilcileri  katıldı.

6 Ağustos 1958 tarihinde yayına başlayan Ufuk Gazetesi’nde yazı işleri müdürü olarak gazeteciliğe başlayan Yalvaç, 1962 yılında görevinden ayrılarak bir süre fotoğraf makinesi tamirat ve montajı ile uğraştı. 1977 yılında Görüş Gazetesi yazı işleri müdürü olarak gazetecilik mesleğine yeniden dönen Yalvaç, 1985 yılına kadar bu görevi başarı ile yürüttü.

Ömrünü Malatya’nın sahip olduğu tarihi eserlerin, camilerin, kitabelerin tespiti amacı ile yaptığı çalışmalara adayan Celal Yalvaç, Malatya ile ilgili yaklaşık 100 kitap, bilimsel yayın ve lisansüstü tez kaynakçasında  imza attı. 2023 yılı Ekim ayında İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Ana Bilim Dalında hayatını konu alan “Malatya’ya adanmış bir ömür, Celal Yalvaç” başlıklı bir lisansüstü tez çalışması da yapıldı.

Esnafhabertv.com ailesi olarak Celal Yalvaç'a Allah'tan rahmet meslektaşlarımız olan çocuklarına ve ailerine başsağlığı dileriz.

Bakmadan Geçme