Marmara'da balık denetimi

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Marmara Denizi'nde balık avına çıkan teknelerde denetim gerçekleştirdi. Yapılan denetimler neticesinde yaklaşık olarak 861 bin liralık idari para cezası uygulandı.

Marmara Denizi'nde avlanan balıkçı teknelerine gece saatlerinde denetim yapıldı.

Denetimlere, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi ekiplerinin yanı sıra Sahil Güvenlik, Deniz Polisi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yanı sıra İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca'da katıldı.

Avlanan balıkçı teknelerine yanaşan ekipler, avlanılan balığın cinsine göre yasal boyda olup olmadığını kontrol ederken teknelerin ve balıkçıların evraklarını da inceledi.

Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gürpınar Su Hali'ne giden ekipler, balık boylarını ölçerek avlanmanın yasal koşullara uygunluğunu kontrol etti.

"BALIKLARIN BOYU, BALIKÇILARIN BELGELERİ KONTROL EDİLDİ"

Marmara Denizi'nde avlanan bir teknedeki Sardalya balıklarının boyunu ölçen İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, "Sardalya balığımızın avlanabilir asgari boyunun 11 santimetre olması lazım. Şu anda herhangi bir problem gözükmüyor, 11-12 santim civarında." dedi.

Balıkların avlanabilir asgari boyunun belirlenmesi, bilimsel olarak sürdürülebilir balıkçılık için bir balığa ömründe bir sefer üreme fırsatı verilmesi gerektiğinin altını çizen Karaca, "Hem balıkçılarımız hem de tüketicilerimiz için bu çok önemli." ifadelerini kullandı.

Başka bir balıkçı teknesinin de evraklarını inceleyen Karaca, "Burada, gerçek kişiler için su ürünleri ruhsat teskeresi dediğimiz, profesyonel balıkçıların sahip olduğu belgelere bakıyoruz. Bu teknede çalışan herkesin belgesinin olması lazım ve bu belgelerin 5 yılda bir vize edilmesi lazım. Belgeleri var mı diye bakıyoruz. Yine her tekneye ait su ürünleri ruhsat teskeresi dediğimiz yeşil ruhsatımız var, bu da 2 yılda bir vize ediliyor. Bu ruhsatta av aracı nedir, uygun mu ve bu tekneye mi ait, onlara bakıyoruz. Ağ ölçüm belgesi dediğimiz, denize çıkmadan önce balıkçılarımızın ağlarının mutlaka göz açıklıklarını ölçüyoruz. Her balık türü için ayrı bir göz açıklığı vardır. Onların kontrolünün yapılıp yapılmadığına bakıyoruz. Bakanlığımızın 2 yıldır uyguladığı, markalama dediğimiz, oltadan tutun en büyük gır gır ağına kadar bütün av araçlarını markaladık. Kime ait, hangi tekneye ait, sınıfı ne bütün sınıflandırmasını yaparak hem av gücümüzü ortaya koymuş olduk, hem de takibi açısından bizi çok rahatlattı." dedi.

Bakmadan Geçme