• Haberler
  • Ekonomi
  • Nebati sektör temsilcileriyle buluştu: Cesur adımlar atılması konusunda mutabık kaldık

Nebati sektör temsilcileriyle buluştu: Cesur adımlar atılması konusunda mutabık kaldık

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 'Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berekete' programı kapsamında sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Nebati Twitter üzerinden yaptığı değerlendirmede, 'Vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldırmak amacıyla uyguladığımız KDV indirimlerine ek olarak firmalarımızın da fiyat politikalarında cesur adımlar atması konusunda mutabık kaldık' dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berekete" programı kapsamında İstanbul'da sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Beşiktaş'ta bulunan Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen toplantıya gıda, Beyaz Eşya, yapı malzemeleri ve mobilya dahil olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren iş dünyası temsilcileri katılıyor.

Son dönemde yaşanan fiyat hareketleri hakkında değerlendirmelerin yapılacağı toplantıda, Fahiş Fiyat uygulamalarına başvuranlarla ilgili yaptığı çalışmalar neticesinde ortaya çıkan sonuçlar sektör temsilcileriyle paylaşılacak. Sektör temsilcileriyle gerçekleştirilen toplantıların akşam saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

Bakan Nebati Twitter hesabı üzerinden şöyle değerlendirdi:

"Politikalarımızın merkezine aldığımız, en temel önceliğimiz olan enflasyonla mücadele kapsamında gıda sektöründe faaliyet gösteren yem, kırmızı et, beyaz et ve yumurta üreticisi firmaların temsilcileri ile bir araya gelerek yapıcı ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik.

Vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldırmak amacıyla uyguladığımız KDV indirimlerine ek olarak firmalarımızın da fiyat politikalarında cesur adımlar atması konusunda mutabık kaldık.

Fiyatlardaki dalgalanmaların önüne geçmek ve istikrara kavuşmasını sağlamak için hep birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Guvernörler Kurulu yıllık toplantısı sona erdi. Toplantıda global ekonomideki mevcut koşulların EBRD bölgesine muhtemel etkileri ve gerekli önlemler detaylıca tartışıldı.

Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın temsilcileri ile görüşmelerimize devam ediyoruz. Gıda toptancıları, şeker, yağ, süt ve peynir üreticisi firmalarda faaliyet gösteren iş insanları ile bir görüşme gerçekleştirdik.

Enflasyon ataletini kırmanın öneminin bilinci ile fiyatlamalarda olağan dışı artışlara asla müsamaha göstermeyeceğimizi vurguladık."

KATILIMCILARDAN DEĞERLENDİRME

Gıda sektörü temsilcileri toplantı çıkışında toplantıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati "Enflasyonla Mücadelede Birlikten Berekete" programı kapsamında İstanbul’da sektör temsilcileriyle bir araya geldi. Beşiktaş’ta bulunan Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nden düzenlenen toplantının ilki gıda sektöründe faaliyet gösteren yem, kırmızı et, beyaz et ve yumurta üreticisi firmalarının temsilcileriyle gerçekleştirildi. Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından sektör temsilcileri toplantıyı değerlendirdi.

"DEVLET ÜRETİCİNİN YANINDA BUNU GÖRDÜK"

Et sektöründe faaliyet gösteren firma yetkilisi Sait Yüksel, "Devlet elinden geleni yapıyor. Üreticiler de elinden geleni yaparsa hepsi bir zincir. Yaparsa ne olarak sofralarda daha uygun yenebilecek. Çünkü Türk halkının en çok sevdiği şey kırmızı et. Olumsuz bir durum olmadı. Üretici devletin yanında devlet zaten üreticinin yanında" dedi. Un sektöründen bir firmanın yetkilisi Mustafa Nuri Çomu, "Bizim için olumluydu. Rahat şekilde kendimizi ifade etme şansımız oldu. Bunun için teşekkür ederiz. Bakanlığımızın hazırlık olduğunu görmek bize keyif verdi. " dedi

"TÜKETİCİLERİMİZİN DAHA PAHALI GIDA TÜKETMEYECEĞİNE BİZ İNANDIK"

Bir başka sektör temsilcisi İbrahim Afyon, "Bir dizi sıkıntı yaşadığımız bir dönemde devletimizin sektörümüze yaptığı desteklerden ve üreticilerin beklentilerinin ne olabileceğini masaya yatırdık. ’Birlikten Berekete’ kampanyasında devletimizin yanında olduğumuzu ve nasıl destek olabileceğimizi biz beyan ettik. Üreticiler olarak zarar etmedikten sonra her türlü desteği tüketicilerimiz adına bu yolda destek olduğumuzu beyan ettik. Devletimizin arkamızda olduğunu hissini aldık. Tüketicilerimizin daha pahalı gıda tüketmeyeceğine biz inandık" diye konuştu.

Bakmadan Geçme