O Şirket Online Ticaret İçin İlk Adım

LC Waikiki, online ticarette yeni bir adım attı. Artık hiçbir e-ticaret sitesine ürün vermeyecek olan şirket, sadece kendi sitesinde satış yapacak.

PAYLAŞ

Özge Yavuz  özel haberinde  Yurt içinde 500, yurt dışında 550 mağazasıyla faaliyet gösteren, pandemi döneminde ise e-ticarette atağa kalkan hazır giyim devi LC Waikiki, online ticaretin kurallarını değiştirdi. Bu alanda önemli kararlar alan şirket, artık ürünlerini hiçbir e-ticaret sitesi ve pazaryerine vermeme kararı aldı. Şirket, ürünlerini sadece kendi sitesi www.lcwaikiki.com üzerinden satacak. Böylece aracıyı ortadan kaldıracak. Daha önce pazara sunmadıkları Southblue, X-Side gibi markaları da devreye alarak, kendi sitelerinde satmaya başlayacak olan şirket, lcwaikiki. com’u bir pazaryeri olarak konumlandıracak. Buradaki amaç, sürdürülebilir ticareti geliştirip, rekabette avantaj sağlamak olacak. LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’le 2021 global ciro hedefi 36 milyar TL olan bu dev markanın, pandemiyi nasıl geçirdiğini ve gelecek hedeflerini konuştu

TÜKETİCİ DAVRANIŞLARINI İNCELEDİK 

Vahap Küçük’le sohbetimize, pandemideki işleriyle başladık. Dünyanın öngöremediği ve ticaretin kurallarının yeniden yazıldığı bu dönemde LC Waikiki nasıl bir yol izledi? Küçük, işe yurtdışında COVID- 19’u bizden önce deneyimleyen ülkelerdeki tüketici davranışlarını inceleyerek başladıklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Eskiden Türkiye’de bir sıkıntı olduğunda, yurtdışında işlerimizi yürütüyorduk, ama bu kez global bir problemle karşılaştık. İlk etapta tüketici davranışını anlamaya çalıştık. Tüketiciler, önce panikle fren yaptı, sonra e-ticarete yöneldi. Daha sonra sweatshirt, eşofman, pijama gibi rahat kıyafetler tercih edilmeye başlandı. Biz de bu tarafa ağırlık verdik. E-ticaretin üzerine gittik. Altyapı, lojistik, kargo işlerine yatırımlar yaptık.”

KİMSEYİ MAĞDUR ETMEDİK

Küçük, pandemiye girerken finansal ayaklarının oldukça güçlü olduğunu, dolayısıyla yurtiçinde yüzde 40, yurtdışında ise yüzde 35 oranındaki ciro kayıplarını bu nedenle atlatabildiklerini söyledi. Küçük, şunları anlattı: “Böyle dönemlerde en önemlisi nakit yönetimidir. Ciromuz yüzde 40 düştü ama üretim maliyetimiz düşmedi. Bunu da döndürebilmek için sermaye gerekiyor. Çok şükür, krize girdiğimizde nakit gücümüz iyiydi. Onu iyi değerlendirdi firma, kimseyi mağdur etmedi, ödemeleri zamanında yaptı, yatırımlarına devam etti. LC Waikiki genelde tedbirli davranan bir firmadır.”

HEDEF 36 MİLYAR CİRO

Bir iş adamı olarak pandemi nedeniyle karamsarlığa düşüp düşmediğini soruyoruz Vahap Küçük’e; “Karamsarlığa düşmedim ama her şeyi de toz pembe görmedim elbette” diyor. Küçük, şirketin cirosu ve hedefl eriyle ilgili de şu bilgileri veriyor: “2019 global ciromuz 20.559 milyar TL idi. Rakam 2020’de 16.615 milyar TL oldu. Bu yılki toplam ciro hedefimiz, Türkiye, e-ticaret, yurtdışı ve toptan satış hepsi dahil 35.978 milyar TL. Sadece internet özelindeki bu yılki ciro hedefimiz ise 2.718 milyar TL.” LC Waikiki, bu yıl mağaza yatırımlarının yanı sıra, lojistiğe de yatırım yapacak. Küçük, “Aksaray’a büyük bir lojistik merkez kuruyoruz.” dedi.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN