Pazarcı Esnafı Arife Günü Açık Olmak İstiyor

Pazarcı esnafı, semt pazarlarının haftanın iki günüyle birlikte arife günü de açık olmasını istiyor.

Pazar yerleri, yaş meyve ve sebzeyle sınırlı olmak üzere 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri de açık olacak. Ancak pazarcı esnafı, semt pazarlarının haftanın iki günüyle birlikte arife günü, yani 12 Mayıs'ta da açık olmasını istiyor.

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Ali Karaca, pazarların haftada sadece tek gün açık kalmasının yeterli olmayacağına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Bizim getirdiğimiz, çilek, muz, erik, domates, biber ve patlıcan gibi ürünleri aynı gün bitireceğimizin garantisi yok.

Tezgaha konacak ürünü aynı gün tüketicinin alacağının garantisi yok. Biz pazar yerlerinin peş peşe haftanın iki günü açık olmasını istiyoruz ki birinci gün tamamı satılmayan ürünü ertesi gün bitirme imkanımız olsun.

Bu iki gün cuma ve cumartesi olabilir. Ayrıca, çarşamba günü bayram arifesi var, arife günü de pazar yerleri açık olmalı. Bayram günü kimse pazara gelmez. Bizim görüşlerimiz bu şekilde" dedi.

ESNAFIN HER BİRİ MAĞDUR

Karar kapsamına tekstil, ayakkabı ve züccaciye esnafının alınmamasının onları mağdur edeceğine dikkati çeken Karaca, Ramazan Bayramı nedeniyle mal alıp stoklayan bu esnafın ellerinde büyük miktarda ürün kalacağını söyledi. Karaca, özellikle tekstilci esnafı için arife günü pazar yerlerinin açılması talebinde bulunarak, "Bir gün de olsa açık olsun ki ellerindeki ürünün tamamını olmasa dahi bir kısmını satabilsinler." ifadelerini kullandı.

FİYATLAR DÜŞECEK

Ülkedeki pazarların yüzde 20'sinin üretici pazarı olduğunu vurgulayan Karaca, köylünün de ürününü doğrudan satmakta sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Karaca, bu süreçte yaş meyve ve sebzeyi satan tek yer olan marketlerin ürün fiyatlarında önemli artışlar yaptığını ve üretici ile market fiyatları arasındaki makasın açıldığını savundu.

Bu durumun tüketiciyi de mağdur ettiğine dikkati çeken Karaca, pazarların açılmasıyla üreticinin ucuz ürün satın alma imkanına kavuşacağını kaydetti.

Bakmadan Geçme