Plaj ücretlerinde büyük artış

Haziran ayının ilk haftasında açılacak birçok plaj ve turistik işletmede giriş ücretleri belli oldu. Sarıyer'de yer alan işletmelerde kişi başı giriş ücretleri 250 lira ile 750 lira arasında değişirken, Şile'de kişi başı giriş ücretlerinin 200 lira ile 800 lira arasında değiştiği, Florya'da ise 500 lira olduğu görüldü. Fiyat ortalamalarının en yüksek olduğu ilçe ise geçen yıla göre ortalama iki kat artış gösteren rakamlarla Adalar oldu.

İstanbul'da, yaklaşan yaz sezonuna hazırlanan plaj tesisleri ve turistik işletmeler, Haziran ayının başı itibarıyla açılacak. Sahil bölgelerinde hizmet veren tesislerde giriş ücretleri de belli oldu. Birçoğunda yalnızca şemsiye, şezlong ve duş hizmetinin ücrete dahil olduğu işletmelerde fiyatların ilçeden ilçeye ve hafta içi-hafta sonu tercihine göre değiştiği görüldü.

200 LİRA'DAN 1000 LİRAYA KADAR GİRİŞ ÜCRETLERİ

Geçen yıla nazaran gerçekleştirilen ücret artışları ise dikkat çekti. Sarıyer'deki işletmelerde kişi başı giriş ücretleri 250 lira ile 750 lira arasında değişirken, Şile'de kişi başı giriş ücretlerinin 200 lira ile 800 lira arasında değiştiği, Florya'da ise 500 lira civarında olduğu görüldü. Büyükada bitişiğindeki Sedef Adası'nda bulunan bir tesis ise kişi başı 1000 liralık giriş ücretiyle dikkat çekti.

ADALAR'DA ÜCRET ORTALAMA İKİ KAT ARTTI

Fiyat ortalamalarının en yüksek olduğu ilçe ise geçen yıla oranla ortalama iki kat artış gösteren rakamlarla Adalar oldu. Büyükada'da, geçtiğimiz sene 150-250 liradan başlayan giriş ücretlerinin bu sene hafta içi 500 lira ile 600 lira arasında değiştiği, hafta sonu ise 800 lirayı aşan fiyatlara kadar yükseldiği öğrenildi. Adalarda 4 kişilik bir ailenin yalnızca denize girebilmek için ödeyeceği ortalama ücret 2 bin lira ile 3 bin 200 lira aralığını buldu. Geçen sene ise ücretler, Şile'de hafta içi kişi başı 150-400 TL, hafta sonu 300-400 TL, Büyükada'da hafta içi 150-300, hafta sonu ise 150-450 TL aralığındaydı.

İBB TESİSLERİNDE DE ÜCRETLER BELLİ OLDU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELTUR'un 1 Haziran'da açılacak plaj tesislerinde de ücretler belirlendi. 'İstanbulkart' ile turnike sistemiyle giriş yapılacak bu işletmeler için Caddebostan ve Florya Güneş Plajı'nda genel ücret 60 lira oldu. Öğrenciler için bu ücret 30 lira olarak ilan edilirken, engelli ve refakatçileri, 60 yaş üstü ve şehit; gazi aileleri için ücretsiz kullanım hakkı tanınacağı öğrenildi. Geçen sene hafta içi 200 lira ile hafta sonu 300 lira ücret belirlenen Büyükada'daki plaj tesisinin bayram tatili sonrası açılacağı ve bu tesis için yeni ücretin henüz belirlenmediği aktarıldı.

“EKONOMİK DURUMA GÖRE AYARLADIK"

Florya Atatürk Deniz Köşkü'nün bitişiğindeki tarihi özel plaj tesisini işleten Selahattin Akgün, uzun süredir hazırlık yaptıklarını; kumsalın dezenfekte edilmesi, denizde gerçekleşen testler ve tesisin altyapı için çalışma yaptıklarını aktardı. Giriş ücretlerini de yorumlayan işletmeci Akgün, “Biz hazırlıklarımızı tamamladık plajımızı bir hafta önce açtık. Bir de bizim burası tarihi değeri çok önemli olan bir yerdir. Atatürk'ümüz, büyük önderimiz burada bu plajda birkaç yıl zaman geçirmiştir. Biz aile plajıyız, aile harici kimseyi içeri almayız. Burada görmüş olduğunuz palmiyeleri, dekorları Akdeniz'den, Mersin'den getirdik diktik buraya. Aile haricinde, Atatürk'e de yakışan bir yer olsun istediğimiz için aile ve bu bölgede yaşayanları, Türkiye'nin ekonomik durumunu da göz önünde bulundurarak, Akdeniz ve Ege'ye gidemedikleri için biz burada fiyatlarımızı ekonomik duruma göre ayarladık" dedi.

"10 YAŞ ALTI ÇOCUKLARDAN ÜCRET ALMIYORUZ"

Akgün, “Biz burada 10 yaş altı çocuklardan ücret almıyoruz. Şezlong, şemsiye ve duşlarımız burada. Onlara bir ücret. Biliyorsunuz masraflarımız var, gençler çalışıyor burada. Giriş ücreti olarak 500 lira alıyoruz, bu 500 liranın içinde fileli şezlonglarımız var, şemsiye ve duşlarımızdan yararlanıyorlar" ifadelerini kullandı.

“750 LİRA 1000 LİRA İSTİYORLAR, YAZIK"

Akgün "Maliyetlerimizde artış var, geçen sene girişlerimiz 350 liraydı, bu sene ise 500 lira oldu. Arada 150 lira fark var, diğer yerlerde Şile'de orada burada 750 lira, 1000 lira istiyorlar, yazık. İnsanlar rahat rahat gelsin, burada para değil de yalnız masraflarımız çıksın. Kazancımızı başka zaman da yaparız, masrafımız çıksın yeter bize" dedi.

Bakmadan Geçme