• Haberler
  • Ekonomi
  • Rusya-Ukrayna savaşı: BOTAŞ'tan son dakika doğal gaz açıklaması

Rusya-Ukrayna savaşı: BOTAŞ'tan son dakika doğal gaz açıklaması

Rusya'nın Ukrayna işgaliyle Moskova'ya uygulanan yaptırımlar, dünya petrol ve doğal gaz piyasasında fiyatların rekor şekilde artmasına sebep olurken, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı doğal gaz konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığı belirtildi.

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, TBMM KİT Komisyonunda doğal gaz tedariki konusunda bilgi verdi.

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı doğal gaz konusunda herhangi bir kesinti beklenmediği vurgulandı:

"Savaş, Türkiye'nin doğal gaz planlamasını etkilemez. Herhangi bir kesinti olmaz ama bizi etkileyecek şey fiyatlardır. Dünyada fiyatlar arttıkça etkileniyoruz. Sözleşmeler var ancak örneğin İran bunun dışına çıkarak, vereceği gazın sadece yüzde 60'ını veriyor. Bahane çıkarıyor. Halbuki fiyatların yükselmesi nedeniyle tam olarak vermek istemiyor. Türkiye'nin kullandığı gazın yüzde 41'i Rusya'dan geliyor. Doğal gazda zaten geçiş üssüyüz. Silivri ve Tuz Gölü'ndeki depolarımızda şu anda 4,5 milyar metreküp gaz var. Türkiye'de günlük 360 milyon metreküp gaz tüketiliyor. Hiç gaz verilmezse 10-15 gün yeter. Gazla ilgili de şu anda sıkıntımız yok. Depoların kapasitesinin artırılması için çalışmalar devam ediyor. Şu anda boş yer yok. Silivri'de 2023 sonunda kapasitemiz 5 milyar metreküpe ulaşacak. Tuz Gölü'nde 15 milyar metreküplük alan var. Bunları da geliştireceğiz."


KARADENİZ'DEKİ GAZ 2023'TE

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de "Doğal gazda Rusya'ya bağımlı değiliz. İran ve Azerbaycan'dan da alıyoruz. Karadeniz'de bulduğumuz doğal gazı 2023'te kullanmaya başlayacağız, önce sanayide, 2026 yılında da konutlarda" açıklamasında bulunmuştu.

TÜRKİYE'DEN YENİ ENERJİ HAMLESİ

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Rüzgar ve güneşte 2787 MW'lık yeni kapasite tahsis sürecini tamamladık. En geç 1,5 ila 2 yıl içinde 5 milyar dolarlık yenilebilir enerji yatırımını elbirliği ile hayata geçireceğiz" dedi.

Bakmadan Geçme