Saadet Esnaf İçin Fon Önerdi

Esnaf ve sanatkara sicila ffı ile bembeyaz sayfa açılmasını isteyen Saadet Partisi esnaf ve sanatkârlarımızın küçük ölçekli işlemlerde yaşadıkları kısa dönemli ödeme aksaklıklarının giderilmesi için ivedilikle bir fon oluşturulmasını önerdi

PAYLAŞ

Saadet Partisi, Türkiye'nin 81 ilinde cuma namazı sonrası 'Geçim İttifakı' çağrısıyla 'boş tencere' eylemi yaptı. İstanbul'daki eylemin adresi Kadıköy oldu. Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, partisinin 10 maddelik “Geçim İttifakı Acil Eylem Planı”nı açıkladı. Açıklamada esnaf ve sanatkârlarımızın küçük ölçekli işlemlerde yaşadıkları kısa dönemli ödeme aksaklıklarının giderilmesi için ivedilikle bir fon oluşturulması istenirken "esnafımıza acilen Sicil Affı getirilmeli, yeni ve bembeyaz bir sayfa açmaları kolaylaştırılmalıdır" denildi 

Ömer Faruk Yazıcı, üzerinde boş bir tencere bulunan, çevresi "Hepimizin gerçek gündemi geçim derdi" yazılı afişlerle donatılan kürsüden seslendi. Yazıcı, “Bu tencerede artık dert değil, aş pişirmek istiyorum diyen tüm vatandaşlarımızı, hepimizin ortak gündemine Geçim İttifakı’na davet ediyoruz. Mutfağımıza, evimize, sokağımıza, mahallemize, ilçemize, şehrimize ve de ülkemize hep birlikte sahip çıkalım istiyoruz. İşimize, aşımıza, kendimize ve geleceğimize hep birlikte sahip çıkalım diyoruz. Çünkü biz daha iyisine, en iyisine layığız, bizim diğer toplumlardan hiçbir eksiğimiz yok, hatta fazlamız var” dedi.

10 MADDELİK GEÇİM İTTİFAKI ACİL EYLEM PLANI

İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı, Kadıköy Meydanı'ndaki basın açıklaması sırasında partisinin 10 maddeden oluşan “Geçim İttifakı Acil Eylem Planı”nı da paylaştı:

1- İsraf ekonomisinden üretim ekonomisine geçilmeli, özellikle gıda enflasyonunu önlemek öncelikli hedef haline getirilmelidir.

2- Açlık sınırının dahi altında düşen asgari ücret yeniden düzenlenmeli ve bu ücretlerden vergi alınmamalıdır.

3- Yeni istihdamlar vergi indirimleri ve hibelerle desteklenmelidir.

4- Girişimcilere yönelik finansman olanakları genişletilmeli; katılım yapıları oluşturulmalıdır.

5- Esnafımıza acilen Sicil Affı getirilmeli, yeni ve bembeyaz bir sayfa açmaları kolaylaştırılmalıdır.

6-İş kurma ve iş yapabilme süreçleri hızlandırılmalı, bunaltıcı bürokratik engellerin tamamı kaldırılmalıdır.

7-Kredi kartı faiz oranları düşürülmeli; yerli malı ürünlerde vade sayısındaki artışlar teşvik edilmelidir.

8- Bankaların pos cihazı komisyon oranları sıfırlanmalı ve para akışlarındaki gecikmeler kaldırılmalıdır.

9- Elektrik, su, doğalgaz, internet ve iletişim giderleri gibi sabit giderlerden alınan vergiler azaltılmalı ve uzun vadede kaldırılmalıdır.

10- Esnaf ve sanatkârlarımızın küçük ölçekli işlemlerde yaşadıkları kısa dönemli ödeme aksaklıklarının giderilmesi için ivedilikle bir fon oluşturulmalıdır.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN