Sağlığınızdan Olmayın!

Yazarımız Kevser Gülcan Topçu'nun yazısında kozmetik ürünlerin yaşatacağı sağlık sorunlarına yönelik gündeme getirdi.

Kısa adı  TÜSED olan Tüm Güzellik Uzmanları Güzellik Salonu işletmeleri ve Eğitim Derneği Başkanı VE www.esnafhabertv.com yazarı Kevser Gülcan Topçu,marınları ilgilendiren önemli bir konuyu gündeme taşıdı.Topçu, kozmetik ürünlerin ortak kullanılmaması gerektiğini ve doğru seçim yapılması gerektiğini belirtirken "Tabi ki piyasadaki kanserojen içerikli ürünlerin denetlenmesi şart…Bu yüzden kozmetik ürün tercihini mutlaka bir uzman eşliğinde yapmalısınız." dedi.

Kevser Gülcan Topçu'nun yazısında kozmetik ürünlerin yaşatacağı sağlık sorunlarına yönelik gündeme getirdiği konu başlıkları şöyle:

Baş ağrıları: Kadınların, fazla makyaja uzun süre maruz kalmaları sonucu oluşabilecek sorunlardan bir tanesi baş ağrısıdır. Bu durum mide bulantıları ve baş dönmelerini de beraberinde getirebilir. Makyaj çıkarılırken iyice silinmeli ve eser kalmayacak şekilde çıkarılmalıdır. Uzun süre yüzünüzde kalması bilinç kayıplarına dahi yol açabilmektedir.

Saç sorunları: Şampuan, saç boyalara, saç jelleri ve serumları çok fazla kimyasal içermektedirler. Dolayısı ile uzun vadede saçlarınıza çok ciddi zararlar verebilir. Saç incelmesi, kafa derisinde kızarıklık, saç dökülmesi ve kepek oluşumu karşılaşabileceğiniz sorunlardan sadece birkaçı.

Üreme organları için zararları: Köpük banyoları ve belirli yağlar üreme organları ile temas ettiğinde zarar verebilirler. Adet döngülerinin bozulması, kozmetik ürünlerin zararlarından kaynaklanabilmektedir. Kozmetik kalitesinin düşüklüğü, vajinal enfeksiyonlara, prostata ve hatta yumurtalık kanserine neden olabilir.

Yaşlanma: Kozmetik ürünler, kanserde dahil olmak üzere çoğu kronik hastalıklara neden olabilirler. Rujlar yüksek derecede alüminyum içerirler ve bu nedenle uzun vadede anemiye, glikoz intoleransına ve solunum yolu sorunlarına neden olabilir. Bu etkiler, cildinizin yıpranmasına ve erken yaşlanmanıza neden olabilir. Birçok kozmetik ürün böbrek ve karaciğer sorunlarına neden olabilen çinko asit, baryum ve sülfat gibi zararlı kimyasallar içerebilir.

Tırnaklara zarar verir: Tırnak ojeleri, manikür, pedikür gibi bakımlar ne kadarda hijyenik değil mi? Fakat bunları sık tekrarlamanız sonucunda tırnağın kalitesini  düşürür ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Aynı zamanda tırnaklar solgun bir görünüm kazanırlar. Kozmetik ürünlerinin zararları, tırnaklarınızı epeyce bir süre uzatamamanıza neden olabilir.

Gözler için zararları: Göz farı, rimel ve benzeri göz makyajı malzemeleri ciddi göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Aynı zamanda kirpiklerinizde incelmelere ve dökülmelere de neden olabilirler. Özellikle rimeller, körlüğe neden olabilecek, Pseudomonas aeruginosa adlı bir bakteriyi barındırabilmektedirler. Bu bakteri soğuk ve sıcağa dayanıklı olduğu için herhangi bir bulaşma durumunda rimelin atılması
gerekir.

Alerjiler ve cilt hastalıkları: Kozmetik ürünler, sık kullanıldıklarında veya yanlışlıkla solunduklarında çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedirler. Eğer kimyasal ürünlere karşı cilt hassasiyeti yaşıyorsanız, kullanılmaları cildinizde geri dönüşümü olmayacak hasarlara neden olabilmektedir. Cilt kanseri gibi, tedavisi kolay olmayan ve ölümcül olabilen bir rahatsızlığa neden olabilmeleri de kozmetik ürünlerin zararlarının boyutlarını gözler önüne sermektedir.

Bakmadan Geçme