Salı Sallanır Pazar Olsun

Berber, kuaför ve güzellik salonlarında yeni dönem başladı. Ülke genelinde tüm berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması uygulaması yürürlüğe girdi. Bu doğrultuda berberler artık haftanın 1 günü zorunlu olarak kapalı kalacak. Ancak Pazar günü kapalı olmasına isyan var. Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonu Başkanı Bayram Karakaş 'AVM'ler de dahil, tek gün, pazar günü tatil yapılmasını talep ediyoruz. Türkiye'nin resmi tatil günü pazar günüdür' diye konuştu.

Ticaret Bakanlığı tarafından alınan karara göre berberler, kuaförler ve güzellik salonlarında 1 gün kapalı olma uygulaması başladı. Ancak berber ve işletmelerin hangi günler kapalı olacağına ilişkin yurt genelinde tek bir gün belirlenmedi, bu karar il valiliklerine bırakıldı. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere yurt genelinde 81 ilde berber ve kuaförlerin hangi günler kapalı olacağı önümüzdeki günlerde valilikler tarafından açıklanacak.

Berber, kuaför ve güzellik salonlarına haftada bir günlük tatil yürürlüğe girerken, Türkiye genelinde erkek berberlerinin pazar, kadın kuaförü ve güzellik salonlarının salı günü tatil yapması, il bazında yapılan referandumlarda öne çıkan karar oldu.

Karakaş: Türkiye’nin resmi tatil günü pazar günüdür

Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonu Başkanı Bayram Karakaş, konfederasyon olarak taleplerinin Türkiye genelinde sabit bir günün tatil ilan edilmesi olduğunu belirterek, “İstanbul, Antalya, İzmir’de kuaför zincirleri var. Onlar tatilden rahatsız. AVM’ler de dahil, tek gün, pazar günü tatil yapılmasını talep ediyoruz. Türkiye’nin resmi tatil günü pazar günüdür” diye konuştu. Berber, güzellik salonu ve kuaförlerin pazar günleri tatil edilmesiyle ilgili talep Ticaret Bakanlığı’na da iletilirken, düğünlerin yapıldığı günler arasında pazar günlerinin başı çektiğine dikkat çeken bakanlık, hafta içi tatile de izin verilmesi ya da kararın yerel yönetimlere bırakılması gerektiğini ifade etti.

Gelin Başı Ve Damat Tıraşı İstisnası

Düğünler tatil günlerinin istisnası olacak. İzin gününde olan kadın kuaförleri, düğün davetiyelerinin gösterilmesi halinde, düğün sahibi ya da düğün davetlilerine saç bakım hizmeti sağlayabilecek. Bunun için de önceden kuaför bilgilendirilerek randevu alınacak.

Ayrıca berberlerin tatil günlerinde düğünü olan ve damat tıraşı olmak isteyenlere de gerekirse evlerinde olmak üzere hizmet verilmeye devam edilecek, çantasıyla evlere giden berberlerin geleneksel hizmeti devreye girecek. Ancak, her iki hizmetin de fiyatlara yansıması, özellikle müşterilerin konutlarında ya da düğün salonlarında verilen “gelin başı” ve “damat tıraşı” gibi hizmetlerin “özel tarifeye” tabi olması bekleniyor.

 

 

Bakmadan Geçme