• Haberler
  • Yaşam
  • Şoför Esnafı Aman Dikkat: Fakirin Trafik Kazasına Fakir Tazminat

Şoför Esnafı Aman Dikkat: Fakirin Trafik Kazasına Fakir Tazminat

Çünkü ödenecek tazminatlar artık kişilerin yaş, meslek ve gelir durumuna göre düzenlenen bir tabloya göre verilecek.

Trafik sigortasında ölen veya zarar gören kişilerin tazminatı hesaplanırken artık standart sağlanacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan teklifle, Karayolları Trafik Kanunu'nda motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamındaki tazminat hesaplamalarında düzenleme yapılıyor.

Trafik sigortasında destekten yoksun kalma ve sürekli sakatlık tazminatı ödenirken ülkemiz demografik gerçeklerini en doğru biçimde yansıtan ulusal doğum ve ölüm oranları kullanılarak hazırlanacak hayat tablosu kullanılacak.  

Çünkü ödenecek tazminatlar artık kişilerin yaş, meslek ve gelir durumuna göre düzenlenen bir tabloya göre verilecek. Sigorta şirketler bu tablo doğrultusunda ödeme yapacağı için mahkemelere ihtiyaç duyulmayacak.

Mahkemeye gidilmesi durumunda da tazminat dayanağı belli olacak. Düzenleme Anayasa Mahkemesi'nin Karayolları Trafik Kanunu'nun daha önceki düzenlemesini iptal etmesi nedeniyle oluşan boşluğu doldurmak için yapılıyor.

Haberi gündeme getiren Habertürk Gazetesi'inde ki şu yorum ise dikkatlerden kaçmadı:

"Böylece ölüm taciri denilebilecek aralarında avukatların da bulunduğu bir kaç uyanığın trafik kazasında zarar görmüş kişiler veya hayatını kaybetmiş kişilerin yakınlarından vekalet alarak zarar gören insanlardan çok daha fazla para kazanma şansı da ortadan kalkacak."

Teklif ne getiriyor ?

Teklifle 'Destekten yoksun kalma' tazminatı, ulusal doğum ve ölüm istatistikleri kullanılarak hazırlanan hayat tablosu ve zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarında belirtilen iskonto oranı esas alınarak hayat anüiteleri ile genel kabul görmüş aktüerya kurallarına uygun olarak hesaplanacak.

Sürekli sakatlık tazminatı hesaplanmasında da aynı esaslar geçerli olacak; sürekli sakatlık oranı esas alınarak hayat anüiteleri ile genel kabul görmüş aktüerya kurallarına uygun olarak hesaplama yapılacak. Sürekli sakatlık oranının tespitinde esas alınacak mevzuat, zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarında belirtilecek. Teklifle, tazminat dışında kalan hallere ilişkin de bir düzenleme yapılıyor. Düzenlemeyle, tazminat dışında kalan zararlar sigorta sözleşmesinde teminat altına alınan risk ile bağdaşmadığından, söz konusu kişiler ve araçların uğradıkları zararların, zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamı dışında bırakılması amaçlanıyor. Teklife göre, bu tazminatlardan değer kaybı tazminatında, aracın piyasa değeri, kullanılmışlık düzeyi, hasara uğrayan parçaları ile hasar tutarı dikkate alınacak.

 

 

Bakmadan Geçme