Tam Kapanma Uzayacak Mı ?

Uzmanlar tam kapanma sürecinden çıkılsa da kademeli normalleşme bekliyor.

Tam kapanmanın koronavirüs vakalarının düşmesinde etkili olduğunu vurgulayan uzmanlar “Kademeli olarak normalleşme gerekiyor” uyarısında bulundu.

İLK AÇIKLAMALAR GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kovid-19 ile mücadelede 17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimini ilk kabine toplantısında değerlendireceklerini açıkladı.

17 Mayıs’ta sona erecek tam kapanma döneminde süre yarılanırken, Milliyet, bu sürecin sahaya yansımalarını uzmanlarına sordu. Uzmanlardan kapanmanın sonlandırılması için tarih yerine vaka sayısının hedef alınması gerektiği değerlendirmesi geldi.

KAPANMA ETKİLİ OLDU

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, uygulanan tedbirlerin günlük vaka tablosuna yansıdığına işaret ederek, “Kapanmanın etkisi var. ‘Yok’ diye hiç kimse söyleyemez.

Kapanma olumlu etki gösterdi ama kapanmanın sonlandırılmasında tarih yerine hedef koyulması çok önemli. Burada 5 bin gibi bir rakam konulmuş durumda. Bu çok doğru. Ama ben bunun 17 Mayıs’a kadar gerçekleşeceğini düşünmüyorum.

UZATILABİLİR

Vaka mutlaka azalacak ama 5 bin ve onun altına da gelmesi için önlemlerin biraz daha uzaması lazım. En önemlisi hedefe ulaştıktan sonra da kademeli olarak normalleşme gerekiyor. Birden bire açarsak tekrar başlar. Bildiğim kadarıyla da okullarla başlayacak normalleşme. Bunun 17 Mayıs değil de bir miktar daha uzamasında yarar olduğunu düşünüyorum” dedi.

Yorumlar 1
Abdullah 09 Mayıs 2021 21:07

Yav sende kimsin, ya hepiniz bilim kurulu safsataları amacınız esnafı tayyip erdoğana karşı ayaklandırmak, cehenneme kadar yolunuz var, insanların yakalarından düşün, gidin Bill amcanıza

Bakmadan Geçme