Tarım Bakanı: Kurbanlık fiyatlarında spekülasyon olmayacak

Kurban Bayramı için vekaletle kurban kesim bedelleri açıklandı. Fiyatları değerlendiren Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı et fiyatlarında yaşanan spekülatif durumunun kurbanlık fiyatlarında yaşanmayacağını vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından açıklanan vekaletle kurban kesim bedeli yurt içinde 11 bin 750 lira, yurt dışında ise 4 bin 750 lira olarak belirlendi. Kabine toplantısı sonrasında açıklanan fiyatları değerlendiren Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı şu değerlendirmeyi yaptı.

“Kurbanla ilgili hiçbir sıkıntı olmayacak, kurbanlık hayvan sayımız yeterli. Et fiyatlarındaki spekülatif durumun kurban fiyatlarında da olma potansiyeli vardı, ama aldığımız önlemlerle ve açıklanan kurbanlık fiyatlarıyla öyle olmayacağı görülmüş oldu.”

‘Sokak hayvanlarıyla ilgili çalışma sürüyor’

Sokak hayvanlarına yönelik çalışmanın da devam ettiğini belirten Yumaklı “Sokak hayvanları ile ilgili düzenlemede meclis takvimini bilmiyorum. Ama bu yıl meclis kapanmadan görüşülür diye düşünüyorum. Adalet, Çevre Şehircilik, İçişleri ve Bizim bakanlığımız işbirliğinde çalışılıyor. Neden böyle bir çalışma yapılması gerekir? Her kurumun sorumlulukları var. Bakanlıklar, Belediyeler, kurumlar… Daha önce de söylediğimiz gibi, herkes sorumluluklarını yerine getirecek, yasal düzenleme gerekiyorsa yapılacak, şimdi biz o kısımdayız. O devreye girdikten sonra herkes sorumluluklarını yerine getirecek” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme