TÜİK Başkanı'ndan Kılıçdaroğlu açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na verilmeyen randevunun nedenini açıklayan TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer, kurumun siyasetten uzak kalması ve veri üretmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Sait Erdal Dinçer, kurumu ziyaret etmek isteyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu neden kabul etmediğini açıkladı. Dinçer, "Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim. Bu kurum siyasetten uzak, tartışmalardan uzak kalıp, ülkenin en kritik verilerini üretmeli. Çok hayati bir iş bu. Görüşmeme nedenimiz budur" dedi.

Kılıçdaroğlu, aralık ayı başında TÜİK'i ziyaret ederek enflasyon hesaplamalarının güven vermediğini ve hesaplamaların nasıl yapıldığını konuşmak istemişti Randevu talebinde bulunan CHP liderine görüşme ayarlanmamış, Kılıçdaroğlu ve heyeti kuruma girmek istemiş ancak içeri alınmamışlardı.

Habertürk'ten Kemal Öztürk'e açıklamalarda bulunan Dinçer, "görüşmeyerek bir şeyler sakladığı imajına" yönelik soruya, "Biz aslında aralık ayı içinde kurumu basına ve konu uzmanlarına açmayı planlıyorduk. Hatta alternatif enflasyon ölçen Prof. Veysel Ulusoy ve ekibini de davet edecektik. Kendisiyle görüştüm. Zaman planlaması yapıyorduk. Sonra da ekonomi ve finans yazarlarını, uzmanları davet edecektik. Fakat Sayın Kılıçdaroğlu’nun aniden talebi tüm bu çalışmaları ertelememize neden oldu. Ben gerçekten hayatım boyunca hiç siyasetle uğraşmadım. Tüm hayatım akademi. Kurumu da siyasi tartışmaların parçası olmaması için korumaya çalıştım. Belki sonuçları farklı oldu. Ancak niyetim kurumu dışa kapatmak asla değildir" diye yanıt verdi.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Prof. Veysel Ulusoy başkanlığında yapılan bağımsız enflasyon ölçümünün yüzde 58 olduğunu hatırlatan Öztürk, "Şimdi enflasyonu hesaplayan ekip rakamı buldu. Başkan’ın önüne koydu. Başkan’a da, ‘Enflasyonu yüksek göstermeyin’ diye siyasilerden baskı oldu. Başkan da size dedi ki, ‘Rakamı düşürün.’ Böyle bir şey olmaz mı?" diye de sordu. Dinçer ise bu soruya "Böyle bir talimatı buradaki hiçbir yönetici kabul etmez. Bu insanlar böyle değişikliğin altına asla imza atmaz. Buna yüksek sesle itiraz ederler ki siz bile duyarsınız" diye yanıt verdi.

Enflasyon hesaplama ekibiyle de görüşen Öztürk, bu soruya ekibin verdiği yanıtı şöyle aktardı, "Bir istatistikçi, toplanmış verilerin yayınlanmadan önce son anda düşük gösterilemeyeceğini bilir. Çünkü onu geriye doğru tüm verilerini, ürün fotoğraflarına kadar değiştirmeniz gerekir, ki bunun imkansız olduğunu anlattık. Çıkan enflasyon rakamı açıklanmadan bir gün önce Başkan tarafından görülüyor. Bir günde geriye dönük rakamları değiştirmek zaten mümkün değil."

Bakmadan Geçme