Turizmciler Yeni Stratejilerin Peşinde

Türk turizm sektörü konaklamadan tur operatörlerine, havacılıktan restoranlara araştırma ve strateji için güçlerini birleştirdi.

Türkiye’de turizm sektörüne yönelik yapılacak, politika, plan girişimlere destek olmak amacıyla oluşturulan Turizm Strateji ve Araştırma Merkezi (TURSAM) protokolünün işbirliği süresi en az 5 yıl olarak belirlendi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB), Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD), Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmecileri Derneği (TURYİD), Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) bir araya gelerek Turizm Strateji ve Araştırma Merkezi protokolü imzaladı.

Toplantıya TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, Türkiye Turist Rehberleri Birliği Başkanı Suat Tural, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Başkanı Mehmet Nane, Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmecileri Derneği Başkanı Kaya Demirer, Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna katıldı.

TURSAM ile birlikte sektörün ihtiyaçları doğrultusunda doğru ve şeffaf verilerin sektör ve akademi işbirliğiyle derlenerek analizlerinin yapılması, veriler ışığında turizmin tüm bileşenlerine yönelik stratejilerin geliştirilmesi, tüm çalışmaların periyodik olarak kamuoyu ve paydaşlara sunulması amaçlanıyor.

TURSAM, sektöre yönelik öngörü ve strateji çalışmaları ve turizmde rakip ülkelerin analizlerinin yapacak, yüksek lisans ve doktora tezleri ile diğer akademik çalışmaların sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirilecek, bu çalışmalar için yürütülen alan araştırmalarına TURSAM üyesi Sivil Toplum Kuruluşlarının desteği sağlanacak, üniversite-sektör işbirliği ile projeler geliştirilecek ve bu projeler fon sağlayıcı kuruluşlara sunulacak.

Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere, ilgili bakanlıklar Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile birlikte çalışacak olan TURSAM, başka sivil toplum örgütü işbirliklerine de açık olacak.

Bakmadan Geçme