• Haberler
  • Yaşam
  • Türk şoförlere 'Schengen' çilesi: Bulgaristan'ın yeni uygulaması nakliye firmalarını zora soktu

Türk şoförlere 'Schengen' çilesi: Bulgaristan'ın yeni uygulaması nakliye firmalarını zora soktu

Bulgaristan'ın Schengen vizesi taşıyan TIR şoförlerine yönelik başlattığı yeni uygulama, nakliye firmalarını zora soktu. Bulgaristan hükümetinin kararına göre, şoförler artık Bulgaristan'a girebilmek için öncelikli olarak Schengen vizesini aldıkları ülkelerde kaşe vurdurmak zorunda olduğu belirtiyor.

Zorlu yol şartlarına ve sınır kapısında bekleme sürelerine yeni bürokratik zorunluluklar eklendi.

Bulgaristan hükümetinin son haftalarda başlattığı yeni uygulama çerçevesinde Shengen vizesi olan TIR sürücülerinin ülkelerinde yük boşaltılmasına ve yük almasına izin verilmiyor.

2012 yılında yapılan anlaşma gereğince ikili ticaret transit vize ile sorun çözüme kavuşmuştu.

Bulgaristan'da hükümetin 12 Mayıs'ta aldığı karar ile Schengen vizesi ile ülkelerine seyahat edecek diğer ülke vatandaşlarının ülkeden transit geçebilmeleri için mevcut Schengen vizeleri ile öncelikle vize aldıkları ülkelere giriş yapmalarını veya Bulgaristan‘a girişte Schengen vizelerinin yanı sıra Bulgaristan transit vizesi ibraz etmeleri isteniyor.

Schengen vizesi yük boşaltma ve alınmasına da izin vermeyen Bulgaristan, bu konuda kendi vizesini istemesi, uluslararası taşımacılık yapan firmaları zor durumda bıraktı.

Ortaya çıkan durumun en büyük mağdurlarının başında iş adamları geliyor.
Özellikle hızlı şekilde vize alması gereken binlerce ihracatçı, mevcut müşterileriyle gereken görüşmeleri gerçekleştiremiyor.

Nakliyeciler, yaşadıkları soruna bir an önce çözüm bulunmasını istiyor.

Bakmadan Geçme