Yerli yatırımcı borsayı yeni zirvelere taşıyacak

Son 2 senedir sistematik olarak Türkiye yatırımlarını azaltan yabancı yatırımcının 2022'de de borsaya dönüşü beklenmiyor. Yüksek enflasyon ve negatif reel faiz ortamında borsaya yerli yatırımcı yön verecek.

PAYLAŞ

Türkiye'deki yatırımlarını yıldan yıla azaltan yabancılar ellerinde kalan son portföy varlıkları da yavaş yavaş eritiyor. Yabancılar yeni yılın ilk haftasında % 10 yükselen borsada alış değil satış yaptılar.

Aralıksız 7 haftadır satıyorlar ve bu süreçte hisse satışı 1.3 milyar dolara ulaştı. Borsanın 2022 yılında, geçen yılın son ayında yaşadığı kayıplarını kapatabileceği ve yeni zirveleri deneyebileceği düşünülüyor. Ancak bu beklenti istikrarlı bir yükselişi işaret etmiyor; aksine, yüksek enflasyon, artan risk primleri ve Merkez Bankası rezervleri gibi makro değişkenlerde iyileşme sağlanmadıkça, mevcut dalgalı yapının devam edeceği düşünülüyor.

Borsada yabancı payı

Analistler, borsanın 2022 görünümü için olumlu olmakla birlikte aynı zamanda ihtiyatlı. Dünya'dan Mehtap Özcan Ertürk'ün haberine göre  döviz cinsinden diplerde seyreden hisse fiyatlarına rağmen 2022'de de yabancı yatırımcının Türk hisse senetlerine dönüşü beklenmiyor. Dolayısıyla borsanın yerli yatırımcının talebine göre yön bulması bekleniliyor. 

Bu arada, yakında açıklanmaya başlanacak olan 12 aylık bilançoların da finans ve sanayi sektörü hisseleri üzerinde etkili olacağı belirtiliyor. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN