Borsada işlemler yarım saatliğine durduruldu

Borsada işlemler, devre kesicinin tetiklenmesiyle geçici olarak durduruldu. Devre kesici, satışların olağan boyutun ötesinde hızlanması üzerine devreye giriyor.

Borsa İstanbul, Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'nin devreye girmesiyle pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemlerin geçici olarak durdurulduğunu, saat 16.23'ten itibaren işlemlerin kaldığı yerden devam edeceğini duyurdu.

Cuma günü yüzde 8,52 değer kaybeden borsa, bu sabah da yüzde 3,71'lik kayıpla açılış yapmıştı.

Borsa İstanbul'un söz konusu işleme ilişkin açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlandı.

DEVRE KESİCİ TETİKLENDİ

Açıklamada, saat 15.53 itibarıyla endekse bağlı devre kesicinin tetiklendiği, pay piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) pay senedi repo pazarında işlemlerin geçici olarak durdurulduğu aktarıldı.

Borsa İstanbul'dan KAP'a yapılan açıklama şöyle:

"Pay Piyasasında sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul sertifikalarında saat 16.13'te tek fiyat emir toplama, 16.18'de eşleştirme yapılacak ve 16.23'ten itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecektir. Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 16.13'te tek fiyat emir toplama yapılacak ve 16.23'ten itibaren seans kaldığı yerden devam edecektir. Varant, sertifika, BYF ve yeni pay alma hakkı kuponu sıralarında işlemler 16.23'ten itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecektir.

VİOP'taki Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmeler ile BAP Pay Senedi Repo Pazarı'nda işlemler saat 16.23'te yeniden başlayacaktır."

CUMA GÜNÜ İKİ KEZ UYGULANMIŞTI

Borsa İstanbul'da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi cuma günü de iki kez tetiklenerek sürekli işlemlerin geçici olarak durdurulmasına neden olmuştu.

DEVRE KESİCİ NEDEN TETİKLENİYOR?

Borsa İstanbul'da Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi anlık olarak endekste yüzde 5 ve yüzde 7'lik değer kayıplarının oluşmasıyla tetikleniyor. Söz konusu işlemin gerekçesi olarak, yatırımcıların panik işlemleriyle zarar görmesini en aza indirmek önlemi gösteriliyor.

Bakmadan Geçme