Dolar Ve Euro Haftaya Sakin Başladı

Haziran ayı enflasyon verisi öncesinde döviz piyasaları bir haftadır koruduğu yatay seyri yeni haftanın ilk gününde de sürdürüyor.

Yurt içinde haziran ayı enflasyon verisi ve Kabine toplantısı izlenirken ABD'de piyasalar 4 Temmuz ABD Bağımsızlık Günü nedeniyle bugün de kapalı olacak. Bu nedenle küresel piyasalarda işlem hacminin normalden daha az olması bekleniyor.

Kritik enflasyon verisi öncesinde döviz kurları geçen hafta olduğu gibi yeni haftanın ilk gününde de sakin seyrediyor. Geçen hafta boyunca 8,65-8,70 aralığında hareket eden dolar/TL, bu sabah 8,68 civarında işle görüyor. Euro/TL ise 10,30'un hemen üzerinde yatay.

Dolar, ABD tarım dışı istihdam verisinin Fed'in erkenden faiz artırımına gideceğine dair endişeleri yatıştırmasıyla geriledikten sonra bugün yatay seyretti.

ABD'de tarım dışı istihdam artışı beklentileri aşarken, işsizlik oranı ise hafif yükseldi; işgücüne katılım oranı değişim göstermezken ortalama saatlik ücretler verisindeki artış
yavaşlayarak faiz oranlarında artışın piyasaların endişelendiği kadar yakın zamanda olmayacağına işaret etti.
Dolar, risk iştahına duyarlı Avustralya ve Yeni Zelanda doları karşısında Cuma günü  açıklanan istihdam verisi öncesinde sırasıyla yüzde 0.7 ve yüzde 0.9 gerilerken bugün yatay seyretti.
Dolar/yen kuru Cuma günü 111'in altına düşmesinin ardından Asya piyasalarındaki işlemlerde kayıplarını hafif toparlayarak yüzde 0.14 artışla 111.15 seviyesinde işlem gördü.
Euro, Cuma günü gördüğü üç ayın en düşük seviyesi olan 1.1807 doların üzerinde 1.1859 dolarda sınırlı değişim gösterdi.

Sterlin 1.3820 dolarda yatay seyretti. Dolar endeksi Cuma günü yaklaşık yüzde 0.3 gerilemesinin ardından 92.334 seviyesinde yatay seyretti.

Bakmadan Geçme