• Haberler
  • Ekonomi
  • Erdoğan: Gabar'da petrol üretimimiz günlük 40 bin varili geçti

Erdoğan: Gabar'da petrol üretimimiz günlük 40 bin varili geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gabar'daki petrol üretiminin günlük 40 bin varili geçtiğini, bu rakamın ise yıl sonunda 100 bine ulaşmasının beklendiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada Gabar'daki petrol üretiminin günlük 40 bin varili geçtiğini belirterek, 2024'ün sonunda günlük 100 bin varil üretmeyi hedeflediklerini  ifade etti.

Erdoğan'ın sosyal medya hesabında şunlar yazıldı:

Türkiye, ekonomide belirlediği hedeflerine ancak daha çok üreterek, daha çok ihracat yaparak varabilir. Biz çevremizdeki ülkeler gibi zengin yer altı kaynaklarına sahip değiliz.

Petrolümüzü, doğal gaz ve madenlerimizi yeni yeni keşfetmeye, işlemeye, ülkemiz ekonomisine kazandırmaya başladık.

Terörden temizlediğimiz Gabar’da petrol üretimimiz günlük 40 bin varili geçti.

İnşallah yıl sonuna doğru bu rakam 100 bin varile ulaşacak. Yenilenebilir enerjinin sepetimizdeki oranı da aynı şekilde artıyor.

Ancak bunlar enerjide dışa bağımlı olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Enerji faturamız, büyümemize paralel olarak kabarıyor. Dolayısıyla bir taraftan üretip yeni pazarlara ihraç ederken diğer taraftan da içeride tasarruf kültürünü yaygınlaştırmamız gerekiyor.

Buna kamu olarak inşallah biz öncülük ve rehberlik edecek, daha az kaynak kullanarak daha büyük etki oluşturacak projelere ağırlık vereceğiz.

Kamuda taşıtlar, binalar, haberleşme giderleri, cari harcamalar, hizmet içi eğitimler, yurt dışı seyahatler, kamu istihdamı gibi pek çok alanda tasarruf kültürünü güçlendirecek adımlar atacağız.

Bakmadan Geçme