Erdoğan: YÖK Başkanı ile mutabık kaldık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerde 'pedagojik formasyon' eğitiminin 3 ve 4. yıllarda verileceğini açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'da gençlik buluşması programına katıldı. Gençler ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun vizyon konuşmasını işaret ederek "Bugün Bay Kemal güya zihinde ne var ne yok bunları anlatıyormuş. Elin birilerini toparlamış etmiş, uyuyanlar mı ararsın. Bunun yanında ne dediği anlaşılmayan sözler mi ararsın. Biz dedik ki Şanlıurfa'da zihin devrimi yapacağız. Vizyon orada değil, vizyon burada, Şanlıurfa'da. Yarına dair vizyonun kalemşörleri gençler sizsiniz" dedi.
Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Sevgili gençler Şanlıurfa'nın saygı değer güzel insanları ve büyük sanatçı kardeşimiz İbrahim Tatlıses ile güzel anlar yaşıyoruz. İbrahim Tatlıses Kültür Merkezimiz hayırlı olsun. Şanlıurfa'mız Türkiye'nin en genç şehri. Sadece Şanlıurfa'dan oy kullanacak 250 bin gencimiz var. Böyle bir şehirde gençlerle bir araya gelmenin, bende genç bir Cumhurbaşkanı olarak mutluluğunu yaşıyorum

İnanın bunca yıllık tecrübemize rağmen bizim de ufkumuz genişliyor. Türkiye2de gençlik teşkilatını partisinin angaryasını yaptıracak bir iş değil de politikasının merkezine yerleştirmiş ilk parti biziz.

Biz ne sağdayız, ne de solda. Biz siyasetin merkezindeyiz. Ve Cumhuriyetimizin yeni asrını Türkiye vizyonuyla hazırlamaya karşılarken en çok da sizlerin gayretine güveniyoruz.

'ABİNİZ DIŞINDA GENÇLİK KOLLARINDAN GELMİŞ KİMSE YOK'

Türkiye siyasetinde bu kardeşiniz, abiniz dışında gençlik kollarından gelmiş kimse yok. 18-20 yaşından itibaren gençlik kollarında yetişmiş bir siyasetçiyim. Diğerleri öyle değil, gökten zembille inmişler. Gençlik yıllarıyla birlikte siyasette yarım asrı geriden bırakan büyüğünüz olarak artık sizlerin misafiri olduğumu rahatça söyleyebilirim. Biz kutlu bayrağı, emaneti nasıl daha önceki nesillerden geri aldıysak çok yakında sizlere devredeceğiz. Bizden önceki kuşak ve bizim kuşağımız demokrasi ve kalkınma bakımından Türkiye'nin belki de en sancılı dönemini yaşadı.

Hem altyapı hem özgürlükler konusunda yoklukların ülkesinden bölgesel ve küresel bir ülkeye ulaşmak elbette kolay değildir. Şanlıurfa'nın havalimanı böyle güzel yolları mı vardı? Nerede...

İbrahim Bey ne diyor. İstanbul'dan çıkıp buraya yol değiştirmeden geliyorsun. Eskiden 24 saattir şimdi 12-13 saat. Bu kadim mücadelenin en zor kısmını geride bıraktık. Artık ödediğimiz bedellerin, döktüğümüz alın terinin karşılığını alma vakti gelmiştir. Bunu sizinle alacağız. Artık dünyaya şöyle bakacağız; Biz dünyaya değil artık dünya Türkiye'ye baksın. Bunu sizlerle beraber başaracağız.

Hamasetle, demagojiyle, yönlendirilemeyecek bu gençliğin azim ve kararlılığından aldığımız güçle 2023'e hazırlanıyoruz. Göreve geldik, Türkiye'de 76 üniversite vardı. Ama şimdi 81 ilimizde 208 ilimiz var.

KILIÇDAROĞLU'NA 'VİZYON' ELEŞTİRİSİ

Bugün Bay Kemal güya zihinde ne var ne yok bunları anlatıyormuş. Elin birilerini toparlamış etmiş, uyuyanlar mı ararsın. Bunun yanında ne dediği anlaşılmayan sözler mi ararsın. Biz dedik ki Şanlıurfa'da zihin devrimi yapacağız. Ve bugün yaptık ve açıkladık.

Vizyon orada değil, vizyon burada, Şanlıurfa'da. Yarına dair vizyonun kalemşörleri gençler sizsiniz. Kendinize güvenin, inanın. Yarının programını da projesini de sizler hazırlayacaksınız, beraber hazırlayacağız. Bunu kimse inkar edemez. Peygamberler şehri burası. Onların şu andaki derdi bu masadan ne kadar ne kapar. Yaptıkları bu. Bugün vizyon açıklamış. Bunu açıklarken vizyon denilen olayın içerisinde ABD'de şunlar kim... Bunlarla milletimizi kandıracaklarını sanıyor. Bize yerli ve milli zihniyet lazım.

'ŞANLIURFA BUGÜN ZİRVE YAPTI'

Bugün toplu açılıştaki katılım, az önce rakam da verdim muhteşemdi. Şu ana kadar yaptığım büyükşehir açılışlarında Şanlıurfa bugün zirve yaptı. Bakalım önümüzdeki hafta Samsun'da olacağız. Samsun geçebilecek mi? İlk defa gençlik buluşmalarında İbrahim Tatlıses Kültür Merkezi'nde farklı bir şey yaşadık. Belediye Başkanımıza da çok teşekkür ediyorum. İbrahim Bey'in ismine yakışır böyle bir kültür merkezi yapılmış olması Şanlıurfa tarihi boyunca unutulmayacak. 2023'e yönelik güzel bir adım atıldı. Zirveyi burası yaptı.

İbrahim Bey'i karşılıklı tanışma şeklimiz Belediye Başkanlığı döneminde oldu. Zaten biz eserleriyle kendisini tanıdık. Tabii o arzu edilmeyen olay bizi çok ama çok üzdü. Fakat o dönemlerde birileri farklı bir beklentiler içerisindeyken Tatlıses adeta yeniden doğdu.

İbrahim Tatlıses: Vuruldum başıma bu kaza geldi, gözümü açtım ameliyattan başucumda Başbakan. Almanya'ya gittim İdo yanımda telefonda Başbakan "Nasıl oldun, iyi misin" Nasıl unutayım ben şimdi. Bana vefasını hiçbir zaman unutmadı. Onun için ben de ona karşı vefalıyım, sevgiliyim.

DÜNYA KUPASI GÖRÜŞLERİ

Açılış maçına gittim. Açılış maçı da Katar- Ekvator maçıydı. Fenerbahçeli Valencia da 2 gol attı. Ondan sonra televizyonlarda vakit bulursam izliyorum. En son Beşiktaşlı Kamerunlu Ebubakar. U16 belli olduktan sonra en büyük sürpriz Almanya'nın dışlanması oldu. Fena gittiler. 16 belli olduktan sonra bir değerlendirme yapılabilir. Ama şu an itibariyle "şu başarılı olacak "demek yanlış olur. Görelim ondan sonra da düşüncemizi söyleyelim. Benim içinde oynadığım takım şu an Şanlıurfa ile çekişiyor. Bir yarışın içindeler. Aralarında fazla bir fark yok. 1 puan.

KARADENİZ GAZINDA SON DURUM

Şu anda 540 yeni yeni sondaj çalışmaları var. Sayın Putin'in ifadesiyle Türkiye'yi bir hat yapma durumu. Avrupa'ya sağa sola neyse gidecek olan doğal gazın Türkiye üzerinden dağıtımının yapılması gibi bir düşünce var. Biz de şu an onun hazırlıkları içerisindeyiz.

PEDAGOJİK FORMASYONA DÜZENLEME

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şanlıurfa'da görev yapan bir öğretmenden gelen 'öğrencilerimiz ile sizi külliyede ziyaret edebilir miyiz yönündeki soruya "Buradan milletvekillerimiz olabilir. Aynı şekilde Belediye Başkanı, İl Başkanı olabilir. Size kapımız açık olmayacak da kime olabilir. Siz ki Şanlıurfa'nın bir köyünde öğretmenlik yapıyorsunuz. Size kapı açık olmayacak da kime olacak" diyerek yanıtladı. Formasyon ile ilgili gelen soruyu ise "Şu an itibariyle YÖK Başkanı ile de konuyu görüştük. Üniversiteyi bitirdikten sonra 1 yada 2 yıl formasyon eğitimi veriliyordu. Ben dedim ki sayın başkan bunu kaldırıyorsun artık. 3 ve 4. sınıfta formasyonu verelim. Fakülteyi bitirirken formasyon eğitimi almış olsun dedik ve mutabık kaldık" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TATLISES İLE TÜRKÜ SÖYLEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkücü İbrahim Tatlıses ile programın kapanışında türkü söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tatlıses'in türkülerine programda bulunan gençlerde alkışlarlar eşlik etti.

Bakmadan Geçme