• Haberler
  • Yaşam
  • Malatya'da 5.6 büyüklüğünde deprem: 1 can kaybı 69 yaralı

Malatya'da 5.6 büyüklüğünde deprem: 1 can kaybı 69 yaralı

AFAD'dan son dakika deprem açıklaması geldi. Saat 12.04'te merkez üssü Malatya'nın Yeşilyurt ilçesi olan 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD Başkanı Yunus Sezer, depremde bir kişinin yaşamını yitirdiğini 69 yaralı olduğunu duyurdu. Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Merkez üssü Malatya Yeşilyurt'ta 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem 6,96 km derinlikte gerçekleşti.

Deprem, Malatya'nın yanı sıra Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Şanlıurfa gibi civar illerde de hissedildi. Depremin etkisiyle Malatya'daki hasarlı bazı binalarda da göçük oluştuğu öğrenildi.

Öte yandan sarsıntının ardından vatandaşların meydanlara toplandığı görüldü.

BİR KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

AFAD Başkanı Yunus Sezer, Malatya'daki depremde bir kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Sezer, öte yandan 69 kişinin ise yaralandığını belirtti.

AFAD Genel Müdürü Orhan Tatar artçı sarsıntıların devam edeceğini duyurdu. Tatar, "Şu ana kadar 5 ile 6 büyüklüğündeki 45 artçı sarsıntı var. Bugün meydana gelen depremi yine bu büyük depremlerin meydana geldiği sistem içerisinde oldu. Şu ana kadar 10 bin 282 artçı meydana geldi. Yaklaşıl 6 ayda kaydettiğimiz depremleri 3 haftada kaydettik. 3-4 arası Depremlerin sayısı 1963 4-5 aradı 671 ve 5-6 arası ise toplam 45. 5 ve üzeri artçı sarsıntılar olacaktır. Artçılar sonrası kırsal alanlarda kaya düşmesi tehlikesi olabiliyor." dedi.

AĞIR HASARLI BİNA YIKILDI

Ağır hasarlı binadan eşya alan baba kızın ise enkaz altında kaldığı belirtiyor.

AFAD'tan yıkılan binalara ilişkin ise "Yıkılan binalar olduğu tespit edilmiş olup, arama kurtarma ekiplerimiz bölgeye sevk edilmiştir." açıklaması yapıldı.

YEŞİLYURT BELEDİYE BAŞKANI: ARAMA KURTARMA DEVAM EDİYOR

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, depremi NTV canlı yayınında değerlendirdi. Çınar, "4 katlı bir binada aile köyden geliyor. Eşyalarını almaya yukarı çıkıyor. Baba kız yukarı çıkarken deprem oluyor. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bunun dışında da 15-20 noktada da binaların yıkıldığına dair bilgiler aldık." dedi.

AFAD BAŞKANI SEZER'DEN AÇIKLAMA

AFAD başkanı Yunus Sezer, deprem sonraki ekiplerin teyakkuzda olduğunu ifade etti.

Sezer, "Saha tarama çalışmaları devam etmektedir." dedi.

Bakmadan Geçme