Oğuz Güler'in Önerisi Gündem Oldu...

Yazarımız Ekonomist Oğuz Güler, ülke ülke gezerek yatırımcı bulmaya çalışan Maliye ve Hazine Bakanı Mehmet Şimşek'e çok önemli bir kaynak paketi önerdi. Esnafhabertv.com'daki yazısında Oğuz Güler 'Yabancı yatırımcı gelmiyor, Döviz sıkıntısı için tek çare Turizme Dayalı Ekonomi Modeli-TUDEM' derken 'İlave %5-6' dan fazla büyüme sağlayıp, cari açığı sonlandırarak ciddi para kaynağı oluşturduğundan buradan oluşan yatırımlarla üretimin artması, artan üretimle ürünlerin bollaşması, bollaşan ürün ile fiyatların düşmesini sağlayacağından bu düşüşler yüzünden enflasyon düşecek, enflasyon düşünce Faiz'ler düşecek, Swap piyasalar ve faiz lobisinin hainliği azalacaktır. ' dedi.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Oğuz Güler'in Önerisi Gündem Oldu...

Yabancı yatırımcı gelmiyor, Döviz sıkıntısı için tek ÇARE;
Turizme Dayalı Ekonomi Modeli-TUDEM

1 Milyon insana istihdam 

TUDEM’le yabancı FERDİ yatırımcıdan elde edilen kaynağın yatırım ve üretime tam girmesi ile 1 milyonun üzerinde insanımıza istihdam oluşabilir. Ancak çoğumuzun masa başı iş istemesi yabancılara da yarayacaktır. Deprem yüzünden normal ve kalifiyeli eleman bulmak zorlaştığı için TUDEM’i başarmaya yabancı iş gücüne ihtiyaç olacağı anlaşılıyor.

Yüzde 5-6  Büyüme

İlave %5-6' dan fazla büyüme sağlayıp, cari açığı sonlandırarak ciddi para kaynağı oluşturduğundan buradan oluşan yatırımlarla üretimin artması, artan üretimle ürünlerin bollaşması, bollaşan ürün ile fiyatların düşmesini sağlayacağından bu düşüşler yüzünden enflasyon düşecek, enflasyon düşünce Faiz’ler düşecek, Swap piyasalar ve faiz lobisinin hainliği azalacaktır. 

Bildiğiniz  Gibi değil. En karlı devre mülk modeli

Normal Devre Mülklerde (DM) ana para alınır geri verilmez. Biz katılımcılardan alınan parayı 6-10 yıl sonunda müracaat sırasına göre ve AB’de faizlerin düşük olmasından dolayı %3-4 civarı faizle devrecilere paralarını geri vereceğiz. Oysa en son dışarı döviz ile borçlanmamızı yüzde 9,3 ile yaptığımızı bilmekte fayda var. Projeyi beğenen FERDİ yabancı katılımcılar maket üzerinden veya görsellerinden projenin avantajları ile sisteme taksitle katılarak işin başında üye olur. 6-10 yıl gelen para ülkemiz de kullanılır. Sanayi yatırımlarına ekonomimizin riskli olmasından döviz bazında uzun vade de düşük faizli kredi bulma imkânı zaten kalmadığı için yüzde 4 kar payı veya faiz vermek yarı yarıya borçlanmada avantaj demektir. 

Her yıl bize 25 milyar € civarı ilave döviz kazandırır
Bu projenin başarılı olması için yurt dışı TUR operatörlerini DM’lerin işletmeciliğine ayrıca ortak etmek ve iyi komisyon vermekte fayda var. Lükse kaynak aktardığımız için ithalata yönelik sanayi ve tarım zorda. TUDEM’le oluşan kaynağın 11 birimi gerekli yerlere aktararak ihmal edilen işlere gidince enflasyon, döviz sorunu biter. Bu Kaynakları piyasaya girmesi ile hazineye ciddi gelir oluşacağından model her yönü ile önemsenmelidir. 72 il ve Kıbrıs’ta düşündüğümüz DM'ler sadece turizmle her yıl bize 25 milyar € civarı ilave döviz kazandırır. Olası 250.000 konuta göre 90 milyar € uzun vadeli ucuz kredi bulma imkânı oluşur. Bu modelin işsizliğe çare olup ülkemizin şantiyeye döndürmesi en büyük katkıdır.

PKK Terörüne çere

TUDEM’le doğuda oluşan 200 bin yeni iş yüzünden bitmek üzere olan PKK’nın eli tam zayıflar. Faiz lobisi ve küresellerin sıcak parayı çekeriz ve diğer tehditleri de biter. Piyasaya giren para her yıl ÖTV, KDV ve vergi ile en az kendinin yarısı kadar parasal kaynak oluşacağı bilinmeli. 

Faiz lobisi Üzülecek, Türkiye Kazanacak 
 Olası 250.000 konuta harcanacak 7,5 milyar € yatırım, 3 yıl da tamamlanacağı için yılda % 1 büyüme sağlar. Kalan para ise % 5-6 ilave büyüme sağlar. Parayı fazla faizle geri verdiğimiz halde 100 bin konutluk katılım olsa ne zararımız var? Tezimizin % 40’ı oluşsa bile o da 36 milyar € kaynak ve her yıl 10 milyon turist, ilave 10 milyar € turizm geliri demektir. Kendi ihtiyacımızı bulacak petrol ve gaz aramalarına GAP, KOP’a, Tarım yatırımlarına, ithalat ve ihracata dayalı sanayi yatırımlarına ancak TUDEM’den ciddi kaynak bulabiliriz. Bu ara ciddi döviz girişi hain FAİZ lobisini üzeceğini göreceğiz. 

Bakmadan Geçme