Sanayi-Kobi

Sanayi-Kobi Haberleri

Diyarbakır OSB için talep yağıyor

Diyarbakır, huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla yatırımcıların gözdesi haline geldi. Organize sanayi bölgesinin 1'inci, 2'nci ve 3'üncü etapları dolunca 2020'de 4'üncü etap da yatırımcılara tahsis edildi.

Otokoç Otomotiv’den ‘çevik dönüşüm'

Kurumsal ölçekte çeviklik hayaliyle çıktığı dönüşüm yolculuğunu, ‘İçimizdeki Çevik’ adıyla markalaştıran Otokoç Otomotiv, şirketin mevcut durumunu, varış noktasını ve bu noktaya giden stratejisini hazırladı.

NATO'dan Hürkuş'a onay, sırada Gökbey ve İHA'lar var

NATO, Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nü (SHGM) "sivil havacılık otoritesi" olarak tanıdı. Bu gelişmeyle birlikte, Hürkuş artık NATO üyesi ülkelerin ordularında kullanılabilecek. Sırada Gökbey ve İHA'lar var.

Türkiye, ambargo sonrası yapılamaz denileni yaptı

MKE A.Ş. tarafından geliştirme çalışmaları devam eden 76/62mm Baş Topu’nun karadaki ilk test atışı icra edildi. Gelişmeyi MKE duyurdu.

Roketsan’dan SAHA EXPO Çıkarması

Türkiye’nin roket ve mühimmat teknolojileri üretim merkezi Roketsan, Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi SAHA EXPO’da son teknolojiye sahip ürünlerini sergiliyor. 10-13 Kasım’da İstanbul Fuar Merkezi’nde, 15 Kasım’dan 15 Şubat 2022’ye kadar ise sanal ortamda düzenlenen SAHA EXPO, yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Türkiye'nin ilk milli silahlı drone'u SONGAR atağa geçti

Türkiye'nin ilk silahlı drone sistemi Songar, ihracata yönelik adımlarını hızlandırdı. İş geliştirme çalışmalarının tohum atmaya benzediğini, uzun süre itinayla çalışılmaya ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Düzgün, '2 ülkeye Songar'ı ihraç ettik. Üç farklı ülkeyle de ciddi görüşmelerimiz var, sözleşme imzalama aşamasına geldik. Yani aslında çok fazla talep var, çok fazla fiyat teklifi verdiğimiz ülke var. İkisi başarıya ulaşmış üçü ise başarıya çok az kalmış Songar satışlarımız bulunmakta.' diye konuştu.

Türk İKA'ları geliyor

Türk savunma sanayisi, güvenlik güçlerinin hizmetine sunulacak hafif, orta ve ağır sınıf insansız kara araçlarının seri üretimine başlıyor.

Koç Grubu, VW'den boşalan araziye göz dikti

Otomotivde elektrikli araçlara dönüşümün hızlanması, batarya yatırımlarını da hareketlendirdi.

Sanayinin Kalkınmasında Necmettin Erbakan’ın Rolü

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Necmettin Erbakan'ın Türkiye'nin kalkınması için bir çok hamleyi başlattığını ve bugünlere ışık tuttuğunu belirterek Necmettin Erbakan'ın ülkemizin yetiştirdiği en değerli bilim insanlarından biri olduğunu söyledi.

Bakan Varank duyurdu: Gemlik'te başlayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank "TOGG ile dünya devi FARASİS, 20 GWh'lik pil yatırımına yakın zamanda Gemlik'te başlayacak." dedi.

Roketsan paylaştı: ALKA ve METE ile vatan sınırlarımız güvende

Roketsan tarafından geliştirilen Yönlendirilmiş Enerji Silah Sistemi ALKA, Balistik Koruma Merkezi ve Lazer Güdümlü Mini Füze Sistemi METE, Türkiye’nin sınır bölgelerinde güvenliği sağlamaya devam ediyor.

İnşaat malzemesi sanayi üretimi 8 ayda yüzde 26 arttı

Türkiye'nin inşaat malzemesi sanayi üretimi 8 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 arttı.

Türkiye'de imalat göstergesi Ekim'de eşik değerin üzerinde

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, Ekim'de 51,2 ile üst üste beşinci ay eşik değer 50’nin üzerinde gerçekleşmekle birlikte Eylül ayındaki 52,5 seviyesine göre düşüş gösterdi.

Türk Traktör'ün karı yüzde 130 arttı

Türk Traktör, 2021'in ilk 9 ayında net karını bir önceki yılın aynı döneminde göre yaklaşık yüzde 130 oranında yükselterek 830.238.758 TL'ye çıkardı

Antalya OSB’de yer kalmadı

Son beş yılda 90 fabrikanın kurulduğu Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde yeni fabrika kurulumu için yer kalmadı. OSB sınırlarında yer alan arazilerden bir kısmını satın aldıklarını dile getiren AOSB Başkanı Ali Bahar, “Bu arazilerin bir kısmını ise alamıyoruz. Değerinin çok üzerinde rakam isteniyor. Fabrika kurmak isteyen insanlarımız var bizim yerimiz mevcut değil” dedi.

KOBİ'lerin Ar-Ge harcamaları ve ihracat içindeki payının artması hedefleniyor

KOBİ'lerin Ar-Ge harcamalarındaki payının gelecek yıl yüzde 22'ye ve ihracat içindeki payının ise yüzde 58'e çıkarılması hedefleniyor.

Milli elektrikli trende tarih belli oldu

Raylı sistem araçları ile kritik bileşenlerinin yerli imkanlarla üretilmesine yönelik çalışmalara hız verilirken bu kapsamda fabrika testleri tamamlanan milli elektrikli trenin gelecek yıl raylarda olması hedefleniyor.

Dünyada otomobil üretimi tamamen durabilir

Yılbaşından bu yana fiyatı iki katından fazla artan magnezyumda tekelleşen Çin'in sevkiyatı durdurması nedeniyle Avrupa'da magnezyum stokları tükeniyor. 'Magnezyum biterse otomotiv durur' diyen sanayi örgütleri AB yönetimini acilen harekete geçmeye ve Çin'i masaya oturmaya çağırıyor.

Çipsiz Hyundai iç pazara ilaç oldu

Çip krizinde fabrikasını esnek şekilde kullanabilen Hyundai Türkiye, Avrupa’nın kabul etmediği ön kamerasız araçları arz sorunu yaşayan iç pazara sunarak satışlarını artırdı. Hyundai Türkiye Genel Müdürü Murat Berkel, “Avrupa’da zorunlu olan parçanın Türkiye’de zorunlu olmaması bizim işimize yaradı” dedi.

Toplam 416 haber.